By Category: BlogTags: ,

Staj bulmanın, hele ki gerçekten işe yarar bir staj bulmanın, ne kadar zor olduğunu çok yakından biliyorum. Tüm bu zorluklara rağmen staj ayarlamış o şanslı gruptaysanız, bu fırsatı çok iyi değerlendirmeli, stajınızın işe girmenizi sağlayacak en önemli referans olmasını sağlamalısınız. Olabilecek en kötü şey, stajınızın tersine referans olmasına neden olmanızdır. Yani, stajdan sonra arkanızdan, “işe yaramaz bir çocuk” dedirtmenizdir 🙁 (bu cümlenin neden önemli olduğunun detayları için Referans Araştırması Neden Yapılır ve Soruları Nelerdir? yazımızdan yararlanabilirsiniz). Bu yazımızda “işe yaramaz çocuk” dedirtme-mek için stajyerken uzak durmanız gereken ölümcül hatalar üzerinde duracağım.

Stajyerken Yapacağınız Ölümcül Hatalar Nelerdir?

1. Sorumsuz davranın

2. “İletişimim problemli, insanlarla beraber çalışmakta zorlanıyorum” mesajı verin

3. Öğrenmek için çaba göstermeyin

4. Tutum ve davranışınızla “güven problemim var” mesajı verin

Tüm bunları yaparsanız hiç endişeniz olmasın; referans için onları aradıklarında “yok kardeşim, aman o çocuğa bulaşmayın derler” 🙁

stajyer hataları - dokuzbescom
Arkadaşlar,

Evet ifadeler sert farkındayım. Ancak o kısa süreli stajlarınızda Sizin hakkınızda karar veren insanların gerçekten neleri önemsediklerine dikkat çekmek için bu sertlikte ifade ediyorum. Stajyerken Siz farkında olmasanız da beraber çalıştığınız insanlar (ya da yöneticiniz) Sizin ne kadar güvenilir, öğrenmeye, gelişime istekli, sorumluluk sahibi, çalışkan, gayretli, iletişimi iyi, ekiple çalışabilir olup olmadığınızı anlamaya çalışır, bunun için sizi gözler ve size not verirler. Sizinle ilgili referans sorduklarında da bu notlarına göre cevap verirler.

Bu nedenle bu hataları yaptığınızda stajınızı tersine referans haline getirmiş olursunuz.

Aşağıdaki yazılar da bu konuyla ilgili olarak ilginizi çekebilir.

 Siz ne dersiniz?

Staj (ya da stajyer) deneyiminiz oldu mu? Ne tür stajyer hataları ile karşılaştınız? Yorum ve paylaşımlarınız birlikte öğrenmemiz için çok değerli katkılardır :) Katkıda bulunun, hep birlikte öğrenelim.

Beni Linkedin üzerinden de takip edebilirsiniz @muratyildizim

Fotoğraflar: Kaynak

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir