By Category: BlogTags: , ,

Çok iyi bildiğimiz bir klişe var. Kendi mesleğini yapan o kadar az kişi var ki. Evet maalesef 🙁 Bu işsizlik rakamları, mevcut üniversite tercih ve alan seçim sistemi olduğu sürece bu gerçekle yaşamaya devam edeceğiz maalesef. Bununla birlikte ben hep “peki kendi adımıza ne yapabiliriz” tarafındayım. Bunun için bir yazı serisi başlatıyorum.

Bölüm değiştirmek isteyen, mezun olduğu bölümün dışında iş yapmayı planlayanlar için alternatif hangi meslekler olabilir’i yazmaya çalışacağım. Yorum ve önerilerinizle katkıda bulunursanız, bu alanlara ilgi duyan arkadaşlarımıza destek vermiş oluruz.

Yanlış Bölümde Olduğunuzu Anladığınızda Neler Yapabilirsiniz? yazımda da belirttiğim üzere, bir mesleği yapmak için gereken şeyler temelde ikiye ayrılır.

Tam da bu noktada, dikkatinizi çekeceğim temel konu; kişisel beceri ve yetkinlikleriniz bu mesleğe uygun ise bu alana yönelmelisiniz. Aksi taktirde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Satış Mühendisi Profiline Uygun musunuz?

Öncelikle, kişisel özellikleriniz ile Satış Mühendisliği’nin gerekleri ne kadar örtüşüyor’a bakalım.

Aşağıdaki sorulara içtenlikle EVET cevabı veriyorsanız, doğru yoldasınız demektir.

Bu soruları basit bir test haline getirdim. Teste şuradan ulaşabilirsiniz. Bu testi öncelikle kendiniz yapın, sizi yakından tanıyan bir kaç arkadaşınızın sizin için yapmasını sağlayın ve alacağınız toplam sonuçlara göre kararınızı verin.

Test: Satış Mühendisi Profiline Uygun muyum?

Satış Mühendisi Ne İş Yapar?

Mühendislikle ilgili satınalmaların olduğu sektörlerde şirketler ürün ya da hizmet satınalması yapacakları zaman, diğer sektörlerdeki satınalmalardan daha fazla teknik bilgi ve oransal analizler kullanırlar. (Örneğin MR cihazı, kompresör satınaldığınızı düşünün. Satınalma sürecinde çok fazla teknik detay yer alacaktır). Bu nedenle bu sektörlerdeki satış mantığının ve satış ekiplerinin sadece “müşteri ile iyi iletişim kurma” düzeyinde olması yeterli değildir. Bunun yerine satınalmacıların teknik bilgi beklentilerine cevap verecek teknik/mesleki bilgi, problem çözebilme ve ikna edebilme becerileri gerekir ki satınalmacılar yüklü miktardaki parayı sizin ürününüze verebilsinler.

Bunun için Satış Mühendisi, hem satış profesyoneli, hem mühendislik uygulayıcısı hem de mühendislik sistemlerinin nasıl satılabileceğini anlayan bir mühendistir. Aynı zamanda sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için iyi bir danışmandır.

Satış Mühendisinin Görev Tanımları Nelerdir?

Temel olarak aşağıdakileri sayabiliriz.

Daha detaylı tanımları için O*Net, BLS sitelerinden detaylı tanımları bulabilir; Kariyer.Net, Yenibiriş‘ten ilanları inceleyebilir, Linkedin‘den hem ilanları inceleyip hem de Satış Mühendisi Profillerine ulaşabilirsiniz.

Satış Mühendisi Kariyerinde İlerlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Satış Mühendisliği size yakın geliyorsa, okul döneminde bu alanla ilgili neler yapabilirsiniz?

Satış Mühendisinin Kariyer Geleceği Nedir?

Satış mühendislerinin kariyer geleceğinde şirket üst yönetimlerindeki pozisyonlar (Genel Müdür) olabilir. Çünkü iyi bir satış mühendisi, teknik bilginin (mühendislik) yanı sıra şirketin temel ihtiyaçlarından olan satış becerisi kazanmaktadır. Bununla birlikte üst yönetime gidecek kariyer yolculuğunda onu güçlendirecek aşağıdaki beceri ve yeteneklere ihtiyaç duyacaktır:

Yararlandığım Kaynaklar;

Siz ne dersiniz? Yorum ve önerilerinizle katkıda bulunursanız, bu alanlara ilgi duyan arkadaşlarımıza destek vermiş oluruz.

Beni Linkedin üzerinden de takip edebilirsiniz @muratyildizim

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir