Kariyer Tercihiniz Sizin İçin Anlamlı mı?

Üniversiteliyim

Yeni mezun ya da mezuniyete yakın arkadaşlarla konuştuğumda, başarılı kariyer yerine anlamlı kariyer beklentileri olduğunu daha sık duyuyorum. Başarının kime göre neye göre’sini ciddi ciddi sorguluyorlar. Bu harika bir şey. Bu kadar erken yaştaki anlam farkındalığı ve anlam arayışı gelecek adına umut veriyor. Zira insanın huzurunun, kendi anlamını bulmasında saklı olduğuna inanıyorum.

Ben de yılardır anlam arayışında olanlardanım. Bu yazıda, bulabildiğim kendi cevaplarımı sizlerle paylaşmaya çalışacağım. İş ve özel hayatımdaki huzurumu bu cevaplara borçlu olduğumu düşünüyorum.

İçinizdeki ateşin ne olduğunu anlamaya çalışın

Evet klasik olacak ama cevap tam olarak bu arkadaşlar. Aradığınız anlam kendi içinizde saklı ve sadece kendimize özgü. Her birimizin parmak uçlarımızın benzemezliği kadar kendimize özgü cevherlere sahip olduğumuza inanıyorum. Bu cevherleri kullanabildiğimiz zaman kendimizi işe yaramış, fayda üretmiş, anlamlı bir iş yapmış hissediyoruz. İşin garip tarafı (bunlara doğal olarak sahip olduğumuzdan) bu cevherleri kullandığımızda üzerimize çok yakışıyor, başkalarının zorlanarak yapacağı şeyi biz parmak şıklatmak kolaylığında yapıyoruz. Başarılı da oluyoruz. Ce
turk-egitim-sistemi_281930vherimiz mücevhere dönüşüyor. Bu da kariyerdeki başarıyı, geliri getiriyor. Ne var ki eğitim sistemimiz cevherlerimizi keşfetmemize yönelik çalışmıyor. Tam tersine herkesi aynı kalıp içerisine koymaya çalışıp cevherlerimizi öldürüyor 🙁 Kendini işe yaramaz, faydasız, yaptığı işten nefret eden, alakasız bir alanda zoraki başarılı olmaya çalışan binlerce insan yığını ortaya çıkıyor 🙁

Her birimiz, parmak uçlarımızın benzemezliği kadar kendimize özgü cevherlere sahibiz. Click To Tweet

[Anladığım kadarıyla Hint eğitim sistemi de bizimkine çok benziyor. Gülüyoruz ağlanacak halimize dedirten 2 Aamir Khan filmi öneriyorum. Tam da bu konuya oturuveriyor3 Idiots, Taare Zameen Par ] 3idiotsAnlamlı Kariyer - taare zameen par

Çevrenizi bu gözle bir inceleyin derim. Başarı hikayelerini görebileceksiniz. İlk aklıma gelenler, Cem Yılmaz, Acun, Steve Jobs, Haluk Bilginer. Haluk Bilginer’in bir röportajındaki ifadesini hiç unutmam. Mülakatçı soruyor;başarınızın sırrı nedir”, diye. Haluk Bilginerbilmem! Ben gülüp eğleniyorum, onlar bir de üzerine para veriyorlar diyor. Yaptığı iş cevherine o kadar uygun ki, kendisi istemese bile doğal olarak ortaya çıkıyor zaten.

Peki, içimizdeki ateşi nasıl keşfedeceğiz. İşte benim cevaplarım:

1. Değerlerinizin ne olduğunu anlayın

Değerleriniz,onun için yaşadığınız şeylerdir. Hayatta her şeyden vazgeçebilirsiniz ama değerlerinizden vazgeçemezsiniz. Onlar sizin manevi DNA’larınızdır, hayat amacınızdır, rutin hayatınızda (siz farkında olamasanız da) kullandığınız temel referans kaynağınızdır. Değerlerinize gelebilecek en ufak bir tehdit sizi zıplatır, kanı beyninize sıçratır. Değerlerinizi kaybettiğinizi düşündüğünüzde mahvolmuş, sersefil hissedersiniz. Dünyadaki hiç bir şeyin anlamı kalmamıştır artık.

Değerleriniz, onun için yaşadığınız şeylerdir, manevi DNA'larınızdır. Click To Tweet

Peki, hayatımızı bu kadar etkileyen değerlerimizi nasıl keşfedeceğiz? Gelin birlikte bir uygulama yaparak bu keşif yolculuğuna çıkalım. Yanınıza kağıt kalem alın ama. Uygulamanın başarılı olması için bu önemli.

İlk olarak aşağıdaki listeden sizin için olmazsa olmaz 10 Değerinizi seçin. (listede olmadığını düşündüğünüz varsa ekleyebilirsiniz. Ama toplam 10 tane seçeceksiniz).

Fotoğraf: Kaynak

Temel-Değerler-Listesi1

10 taneyi seçtiniz değil mi? Son kez kontrol edin, bu 10 değer gerçekten sizin değerleriniz mi?

Tamam, ikinci aşamaya geçiyoruz.

Bu 10 Değerinizden 5 tanesinin üzerini çizin. Bakalım hangilerinden vazgeçebilecek hangilerinin yanınızda gelmesine izin vereceksiniz.

Vazgeçeceklerinizi belirlediniz mi? Kalan 5 değeri tekrar kontrol edin. Gerçekten yanınıza almanız gerekenleri aldığınızdan emin misiniz?

Şimdi üçüncü aşamadayız.

2 Değerinizden daha vazgeçin. Gerçekten sizinle kalması gereken 3 değerinize karar verin. Zorlanıyorsunuz değil mi. Bu üç değerinizi sıralayın (1,2,3 diye) ve her birini ufak bir kağıda yazın.

Son aşama.

Birinci sırada yazdığınız değerinizi yazdığınız kağıdı, buruşturun ve boşluğa doğru atın. Sonra ikinciyi, sonra üçüncüyü atın. Sizin için en önemli olduğunu düşündüğünüz değerlerinizin elinizden alındığını düşünün 😡 🙁

Nasıl hissediyorsunuz? İçinizden bir şeyler koptu mu? Her şey anlamını kaybetti mi? Evet ise, sizi ayakta tutan değerlerinizi buldunuz arkadaşlar. Tebrikler.

Bulduğunuz değerlerinizi test etmek için hayatınızdaki örneklere göz atın. Sizi heyheylendiren, kızdıran, sigortanızı attıran şeylerin arkasında sizin bu değerlerinize tehditlerin olduğunu göreceksiniz.

İpucu

Eğer seçeceğiniz kariyer, işiniz keşfettiğiniz bu değerlerinizle çelişiyorsa, çok iyi paralar da kazansanız, içten içe bir şeyler sizi kemirecek, işinizden nefret ettirecektir. İşiniz değerlerinizle örtüşüyorsa da işinizi yaparken bulutların üzerindeymişcesine keyifli ve mutlu çalışacaksınız.

2. Beceri ve kabiliyetlerinizi anlayın

Beceri ve kabiliyetleriniz sizin bir şeyler üretmenizi sağlayan araçlarınızdır, Takım Çantanızdır. Değerlerde olduğu gibi evrendeki herkesin takım çantası da farklıdır. Ve unutmayın arkadaşlar hepimiz bir diğerinin takım çantasına muhtacız. Her birimizin takım çantasındakiler çok değerlidir.

Kendi takım çantanızda neler olduğunu anlamak için yine bir uygulama yapalım. Elinize bir kağıt kalem alın, aşağıdaki soruların cevaplarını yazın.

Fotoğraf: Kaynak

Beceri ve kabiliyetleriniz sizin bir şeyler üretmenizi sağlayan araçlarınızdır, Takım Çantanızdır. Click To Tweet
  • Tekrar eden başarılarınızın olduğu alanlar hangileri?
  • Başkaları zorlanırken, sizin kolaylıkla yaptığınız şeyler neler?
  • Başkaları uzun sürelerde yaparken sizin ışık hızında yaptığınız şeyler neler?
  • Çok konsantre olduğunuz, başkalarının konsantrasyonunuzu bozamadığı şeyler neler?
  • Hakkında konuşurken kendinizi kaybettiğiniz şeyler neler?
  • Hakkında araştırma yapmak/kitap okumak/birine danışmaktan büyük keyif aldığınız şeyler neler?
  • Başkalarına anlatırken neleri coşkuyla anlatıyorsunuz?
  • Yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, kendinizi kaybettiğiniz, uykusuz kaldığınız şeyler neler?
  • Pazar sabahı erken saatlerde yataktan kalkmayı göze aldığınız şeyler neler?
  • Neleri yaparken, anlatırken kendinizi çok güçlü hissediyorsunuz?

Cevaplarınızdan tekrar edenleri daire içine alın, kırmızı ile işaretleyin. Bunlar sizin tutkularınız, naturel olarak sahip olduğunuz cevherlerinizdir.

İpucu

Anlamlı ve başarılı bir kariyer hayatı için tüm gücünüzle bunların (keşfettiğiniz cevherlerinizin) peşinden gidin. Stajlarınızı bunlara göre ayarlayın, bu alanlarda başarılı insanlarla bağlantıya geçin, girişim yapacaksanız bu konularda girişimci olun, hedeflediğiniz kariyerin bu cevherlerinize uygun olduğundan emin olun. Sertifika eğitim programına katılacaksanız bu konularla ilgili alanlardaki programlara katılın. Göreceksiniz ki cevheriniz mücevhere dönüşecektir.

Siz ne dersiniz?

Siz de anlamlı bir kariyer arıyor musunuz? Bunun için neler yapıyorsunuz? Yorum ve paylaşımlarınız birlikte öğrenmemiz için çok değerli katkılardır 🙂 Katkıda bulunun, hep birlikte öğrenelim.

Beni Linkedin üzerinden de takip edebilirsiniz @muratyildizim

4 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.