Yüksek Lisans mı? İş mi? Askerlik mi?

Mezuniyet Telaşındayım

Mezuniyete yaklaşan arkadaşlardan en sık duyduğum sorulardan biri de yüksek lisans mı yapayım, iş mi arayayım oluyor. Erkekler için bir de askerlik konusu var tabii 🙁

Ben bu soruya öncelikli olarak iş veya askerliği halledin, sonrasında Yüksek Lisans yapın diyorum. Sebeplerine birlikte bakalım.

Neden Önce İş, Sonra Yüksek Lisans?

1.    Yüksek Lisans, meslek olarak alanınızı net olarak belirledikten sonra daha faydalıdır

Yüksek lisans, üzerinden para kazanacağınız mesleğinizi güçlendirdiği, mesleğinizdeki uzmanlığınızı derinleştirdiği zaman işe yarayacak bir araçtır. O halde yüksek lisansa başlamadan önce, gerçekten üzerinden para kazanmayı planladığınız mesleği tam (hiç bir şüphe taşımadan) belirlemiş olmanız gerekir.

2.    Yüksek Lisans, mesleğinizi deneyimledikten sonra daha faydalıdır

Bununla birlikte, mesleğinize karar verseniz bile eksik kalan bir taraf vardır. Seçtiğiniz alanı henüz gerçek anlamda test etmediniz. Gerçekten yüksek lisans yapacak kadar bu konuya odaklanmak istiyor musunuz? Ya da belki de seçtiğiniz alanın daha alt bölümleri sizin mesleğiniz olacak. Henüz bunları görme şansınız olmadı.

Günümüzde uzmanlık alanları mikro düzeye inmiş durumdadır. Hangi alanda tam olarak uzmanlaşacağınızı anlamadan Yüksek Lisans yaptığınızda bu size lisansta olduğu gibi genel bilgilendirme düzeyi sağlayacaktır. Aslında lisansı 2 yıl daha artırmış olacaksınız. (Örneğin pazarlama departmanına girdiniz ve anladınız ki aslında dijital pazarlama tam da size göre. Bu durumda belki de yüksek lisans değil dijital pazarlama konusundaki workshoplara, sertifika programlarına katılacaksınız)

3.    Yüksek Lisans, iş dünyası ve mesleğinizin terminolojilerini öğrendikten sonra daha faydalıdır

Özellikle ilk 2 yıl iş dünyasının ve mesleğin kurallarını, terminolojisini, sektörü yakından öğrenmiş olacaksınız. Bunları tecrübe ettikten sonra yüksek lisans yaptığınızda aldığınız ders ve yaptığınız projelerin size daha fazla katma değer sağladığını göreceksiniz. Bu deneyim ve öğrenmeler olmadan doğrudan yüksek lisansa devam ettiğinizde sanki lisansı uzatmış hissi yaşama ihtimaliniz vardır.

4.    Kendisi de okul/ekol olan şirketler/yöneticiler, Yüksek Lisanstan daha faydalı olabilir

Bazı şirket/departman ya da yöneticiler bir ekol ve okul gibidir.  Şanslıysanız ve böyle bir yönetici ile buluşabilirseniz; buralarda kazanacağınız deneyim, karşılaşacağınız vakalar yüksek lisansta elde edeceğiniz bilgilerden çok daha yararlı olabilecektir.

Askere Ne Zaman Gitmeli?

Askerlik kısmı erkekleri ilgilendiriyor tabii ki 🙂

Öncelikle firmaların askerliği sorun olarak görmelerinin nedenine bakalım. Nedeni çok basittir. Şöyle ki;

İşe yeni alınan mezun, yatırım yapılmak üzere alınan kişi demektir. En az iki yıl süre tam verim alınamayacak, tam tersine sürekli yatırım yapılacaktır. Düşünün böyle birisini işe aldınız, 2 yıl yatırım yaptınız ve tam da verim/performans almaya başlayacağınız dönemde askere gitti. Nasıl hissedersiniz? Biliyorsunuz, askere gidenin geri gelme garantisi de yok. İşte şirketler de sizin yaşadığınız bu hissi yaşamak istemiyorlar. Bu nedenle firmalar, çalışanın kısa sürede işe adapte olacağı ve performans göstermeye başlayacağı pozisyonlar için (satış, mağazacılık gibi) askerlik tecilini sorun etmezken; daha uzun süreli yatırım ve yatırımın geri dönüşü gerektiren pozisyonlar için askerliği sorun olarak görmektedirler.

Bu nedenle askerliğin iş arama sürecinde sorun olup olmayacağını anlamak için, öncelikle hedef şirket ve pozisyonlarınızı belirlemeniz uygun olur. Hemen arkasından da hem hedef şirketinizin, hem de hedef pozisyonunuzun askerlik konusundaki yaklaşımını öğrenmeniz askerliği ne zaman halletmeniz konusunda önemli bir ipucu olacaktır. (Bunun için Linkedin bağlantılarınızı kullanabilirsiniz.)

Bu cevapları çerçeve cevaplar olarak değerlendirebilirsiniz. Tabii ki herkesin kendi hayat denkleminde bu sorunun cevapları farklı olabilecektir.

Kendi doğru cevaplarınızı bulmanız temennisiyle…

Siz ne dersiniz? İş aramak, Yüksek Lisans ya da askerlik arasında nasıl bir tercih yapmayı planlıyorsunuz ya da geçmişte nasıl tercihte bulundunuz? Hangi avantaj ya da dezavantajlarını yaşadınız? 

Deneyim ya da fikirlerinizi paylaşın, birlikte öğrenelim 🙂

Beni Linkedin üzerinden de takip edebilirsiniz @muratyildizim

One thought on “Yüksek Lisans mı? İş mi? Askerlik mi?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.