İş Hayatında Başarı İçin Sıradışı 5 İpucu

Genç Profesyonelim

İş yaşamında herkes başarılı olmak ister; başarısının karşılığında da takdir görmek… Peki bizi başarıya götürecek doğru adımları atıyor muyuz yoksa alışılagelmiş doğru bilinen yanlışlarla mı bekliyoruz, başarının gelmesini? İŞ’te başarıya götürecek 5 sıradışı ipucu:

1. Sürekli “sorun”ları konuşmayın, “sorun”un kendisi olursunuz

Hiçbir şirket gül bahçesi değildir. Hangi bölümde, hangi pozisyonda çalışırsanız çalışın çözüm bekleyen sorunlar sizi bekliyor olacak. Tüm iş akışları tıkır tıkır işleyen bir organizasyon henüz icat edilmedi maalesef. Yeni bir şirkete girdiğinizde sürekli yakınan, söylenen çalışanlara ilk etapta şaşıracak, sonra alışacaksınız. Ve asıl mesele bundan sonra başlayacak. Kolay olanı seçip, “söylenen” kalabalık içinde mi olacaksınız yoksa zor olanı seçip, problemleri fırsat olarak görüp “çözümüne bakalım” diyen azınlık tarafta mı?

Sürekli sorunları konuşanlar bir süre sonra sorunun kendisi olur. Şirkete değer katanlar ise çözüm üretenlerdir; ki şirketler onlardan kolay kolay vazgeçemezler.

2. Aktarabildiğiniz kadarsınız!

Hayatımızın her parçası aslında bir “sunum”dur. O sunum sırasında derdimizi, beklentimizi, potansiyelimizi ne derece aktarabildiğimiz, şirketteki yerimizi, geleceğimizi belirliyor. Davet edildiğiniz iş görüşmesi de bir sunum, yöneticinize yaptığınız çalışmayı anlattığınız görüşme de… Ve her sunumda oldukça kısıtlı bir kaynağınız var: Zaman. Dahası çoğu sunumun tekrar şansı da yok. Olsa da ilk sunumda çizdiğiniz karizmayı toparlama şansınız oldukça düşük; ne kadar çok bilirseniz bilin, konunuza ne kadar hakim olursanız olsun.

. @inanacilioglu : Hayatımızın her parçası aslında bir “sunum”dur. Click To Tweet

Basit ve net olun. Basit anlatmak zordur; bunu hedefleyin.

Herşeyi anlatmak, hiçbirşey aktaramamaktır. Karşı tarafın ihtiyacına odaklanarak anlatımınızı kurgulayın.

Ne kadar bilirseniz bilin, karşı tarafın anlayabileceği kadar aktarabilirsiniz. Empati ile anlatın.

3.Yöneticinizi doğru seçin!

Biliyorum, onlarca iş teklifi sizi beklemiyor. Girdiniz bir şirkete, önünüze yönetici seçenekleri sunup, seç istediğini demiyorlar. Ancak yine de iş değişikliği, bölüm değişikliği gibi durumlarda çalışacağınız yöneticiyi iyi irdeleyin, ona göre karar verin. Özellikle genç çalışanlar artık ortalama 2,5 yılda bir iş değiştiriyor. Şirketler birimler arası rotasyonlara açıklar, hatta teşvik etmeye başladılar. Bu hızlı değişim içerisinden farklı yöneticiler ile çalışacaksınız; doğru seçim yapmaya çalışın. Çünkü yöneticiniz kişisel gelişiminiz için çok önemli bir unsur. Usta çırak ilişkisi içinde yetişirsiniz, gelişirsiniz.

İyi bir şirkete girersiniz, kötü bir yönetici orasını çalışılmaz kılabilir. Kötü bir şirkete girersiniz, iyi bir yönetici ile güzel bir çalışma ortamınız olabilir.

İyi bir yönetici size vizyon açar, kariyer yolu çizer. Sizin bile fark etmediğiniz yeteneklerinizin açığa çıkmasını sağlar. Kötü bir yönetici ise sizi bunların hepsinden mahrum eder, özgüveninizi yitirmenize neden olur, işteki stresin ana kaynağı olur. İşinizi iyi seçin, yöneticinizi çok daha iyi…

. @inanaciloglu: İşinizi iyi seçin, yöneticinizi çok daha iyi… Click To Tweet

4. Şimdi değilse ne zaman?

Herkesin gelecek planları, hayalleri vardır. Ancak pek az kişi hayallerini gerçekleştirir, hedeflerine ulaşır. Ki onların ortak noktası harekete geçmeleridir. Tembellik, bezginlik, bıkkınlık hedeflerinizin önündeki en büyük engellerdir. Onlardan silkinip attığınız ilk adım çok değerlidir. İlk adımdan sonra gerisi daha rahat gelir. Fizik dahi ispatlamıştır bunu: Duran bir cismi harekete geçirmek için gerekli kuvvet, devamı için gerekli olandan daha fazladır.

Attığınız ilk adım, başka kapılar açar. Ataletinizi yenemediğimizde, atamadığınız sadece o ilk adım değildir. Peşi sıra çıkacağımız merdivenin kendisidir. Öğrenmeyi sürekli ertelediğimiz İngilizce, sadece yabancı dil öğrenememek değildir. Karşımıza çıkan, o çok istediğimiz iş fırsatını kaçırmaktır, küresel bir mahalleye dönüşen dünyada iyi arkadaşımız olacak dostlarımız ile tanışamamaktır, işimizde kullanacağımız o yabancı kaynaklardan faydalanamamaktır.

Edison’un dediği gibi,

Harekete geçmezseniz hayalleriniz sadece halüsinasyondur.

Ve Cemal Süreyya’nın dediği gibi,

Hayat kısa, kuşlar uçuyor.

Tembellik edecek kadar çok da vaktimiz yok aslında…

5. İçten yanmalı olun!

Kendi motivasyonunuzu kendiniz sağlayın. Dışa bağımlı olmayın. Başkalarının söylemleri, yergileri ve eleştirileri ile hedefinizden şaşmayın. Yeteneklerinizi küçümseyemeyin.

Kendisi yapamadığı için sizin yapabildiklerinizden rahatsız olan arkadaşlarınız olacak. Olumsuz konuşup moralinizi bozmaya çalışacaklar, aldırmayın.

Hayata zaten olumsuz bakan, her şeyin negatifini düşünenler, sürekli bardağın boş tarafını size gösterecekler. Siz boş tarafını da görün, dolu tarafıyla yolunuza devam edin.

Hem artısını hem eksisi söyleyecek arkadaşlarınız da olacak; onlara yakın olun.

Kendi motivasyonunuzu başkalarının şekillendirmesine izin vermeyin. O zaman başarılarınızı da başkalarının ellerine teslim etmiş olursunuz.

Faydalı olması dileklerimle,

İnan Acılıoğlu

=========================================================================

Misafir Yazar : İnan Acılıoğlu

inan acılıoğlu dokuzbescomBilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. 16 yıl boyunca Perakende, Hızlı Tüketim Ürünleri, Otomotiv ve İlaç sektörlerinde çalıştı. Tedarik Zinciri, 6 Sigma, Operasyonel Mükemmellik birimlerinde yöneticilik yaptı. Yıldız Holding’de Operasyonel Mükemmellik Direktörü olarak Dijital Dönüşüm çalışmalarını yönetmektedir. “İŞ’te Y Kuşağı” kitabının yazarıdır.

One thought on “İş Hayatında Başarı İçin Sıradışı 5 İpucu

  • fark edemediğimiz yeteneklerimiz bunları ortaya çıkarabilecek yöneticiler ile çalışmak ne kadar da kıymetli olacaktır. Kendimizi daha iyi tanımamıza olanak sağlayacak yöneticiler ile çalışma dileğiyle. Yazı çok faydalı olmuş elinize sağlık İnan Bey

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.